Ultrasurf Programı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Globalleşen bir dünyada, hatta yüzdeye vurduğumuzda büyük bir oranda globalleşmiş bir dünyada iletişimin engellenmesi garip gelebilir. Bazı devletlerin; devletler içindeki bazı kurumların, özel kuruluşların, kendince haklı sebeplerle iletişime koydukları yasaklar insanın tabi yapısı sebebiyle sürekli tepki görmüştür, görmeye de devam edecektir. Özellikle demir perde, kapalı kutu gibi tabirlerle adlandırılan devletlerde iletişim önündeki engeller çokça karşımıza çıkmaktadır. Biraz önce de dediğimiz gibi; sınırların kalktığı dünyamızda, Çin, Kuzey Kore vb. gibi devletler bu yasaklarda ön sıraları almaktadır.

İnsanların yasakları aşma isteği yada ihtiyaçları beraberinde bazı alternatifleri de gün yüzüne çıkarmıştır.. Ultrasurf programı bu alternatiflerden biri olmuştur. İlk önceleri, çıkış amacı olarak; Çin’deki iletişim-internet yasaklarına karşı bir çözüm amacı taşısa da, kısa süre de tüm dünyada yayılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde neredeyse milyara yakın bir kullanıma ulaşmıştır.

Dünya nüfusunu düşündüğümüzde akla bazı sorular gelebiliyor. Bu kadar çok mu yasak var, insanlar niçin bu kadar talep gösteriyor? Bununla ilgili beyin fırtınası yapılabilir, araştırmalar yapılabilir, bazı sonuçlara ulaşabiliriz. Bunları size bırakıyoruz..

Ultrasurf ile ilgili basit teknik detaylara geçersek; program kurulum gerektirmeyen, kullanıcı dostu bir yapıya sahip. İndirip, programa tıkladıktan sonra gerisini ona bırakıyorsunuz. Kendi kendine bağlantısını kurup, başarılı bağlantıdan sonra karşınıza Internet Explorer tarayıcısını açıyor ve gezintinize başlıyorsunuz..

Yalnız kullanıcıları en çok düşündüren sorulardan biri de programın güvenli olup olmadığıdır. Ultrasurf, proxy yapısını temel alarak çalışır. Yani siz bu programı çalıştırdığınızda bilgisayarınız uzak bir sunucudaki interneti kullanmaya başlar. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Hayır tabiki! Aksine, belki de bilmeden güvenliğinizi artırmış olursunuz. Neden mi? Öncelikle IP adresiniz gizlenir, internette dolaştığınız sürece iz bırakmazsınız. Milyara yakın bir insanın kullanım deneyimi yaşadığı bir programdan da aksi beklenemez.

Başka bir programdan örnek verirsek; çokça kullanılan HotSpot Shield yazılımı da aynı mantıkta hazırlanmış bir uygulamadır. Belli bir trafik harcamanıza kadar ücretsizdir, daha sonra kullanmaya devam etmek için belirli bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Biraz da reklam görürsünüz. Amaç; iz bırakmadan, zararlı sitelere bilgi bırakmadan, güvenle internette işlerimizi yapmaktır. Ultrasurf ise farklı olarak tamamen ücretsizdir.

Ultrasurf hakkında birkaç ufak detay daha verirsek; Mozilla Firefox internet tarayıcısı kullanan kişiler küçük bir eklenti ile Ultrasurf programını kullanabilmektedirler. İndirdiğiniz eklentiyi Firefox tarayıcınız içine sürükleyip bırakarak kurulumu kolayca yapabilirsiniz. Başka bir detay vermek gerekirse; Ultrasurf kullanan bazı kişilerin, programı kapattıktan sonra internete giremedikleri şikayetleridir. Bunun sebebi de; programın çalışmaya başlamasıyla beraber vekil sunucu ayarlarının değişmesi ve ardından vekil sunucu ayarlarının eski haline dönmemesidir.

Öncelikle Ultrasurf programını kapatmak istediğimizde; direk sonlandırmak yerine programın kendi penceresinde bulunan çıkış yazısına tıklamak ve çıkan uyarıdan birini seçmek sorun çıkmaması için yeterlidir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız; tüm tarayıcılarda olan “Ayarlar” bölümüne girip, “Proxy” yada “Vekil Sunucu” kısmına ulaşmamız gerekmektedir. Burayı bulduktan sonra “Vekil Sunucu Yok” kısmını işaretlemelisiniz.

Ultrasurf sürekli güncellenen bir yazılım olarak güven veren, en çok kullanılan yazılımlar arasına girmeyi hak eden bir program olmuştur. Elbette programı illegal işleriniz için kullanmayı önermiyoruz ve tasvip etmiyoruz.